Geschreven door wiert van der veen op 08-01-2017
                                        
                                            Hendrikus Rolsma is de auteur van het boekje :" NEUENGAMME, De ramp in de bocht van Lubeck. " In het boekje beschrijft Rolsma zijn oorlogsverleden op 35 pagina's. Rolsma was gevangene aan boord van het gebombardeerde gevangenenschip Cap 'd Arcona. Rolsma schrijft onder meer: " Als de Cap 'd Arcona zwaar slagzij maakt , vinden velen een  plaats op de zijwand van het schip. Totdat de wand te heet wordt en ze het water  tegen wil en dank inmoeten. . Aan een ankerketting hangen een gevangene, Max uit de keuken van Neuengamme en de jonge Russische Hafteling.  Door een nog zwaardereslagzij maken van het schip knellen de  benen  van den jongen  tussen scheepswand  en ankerketting af en Max moet  zijn beschermeling  in de golven laten zakken. Hijzelf heeft  zwemmende de vate wal  weten te bereiken. 
Velen zijn nooit meer aan dek kunnen komen en hebben in de baaierd  een snelle dood gevonden.
Zo heeft een groot deel van de gevangenen van Neuengamme , het vernietigingslager, enkele ogenblikken voor de bevrijding, de dood gevonden. Misschien was  dit ook wel de duivelse opzet van de S.S.
In de vier weken , welke wij nog  doorbrachten in Neustadt hebben we vaak aan  de oevers  van de Baai gestaan en dan wezen wel heel in de verte  de met de kiel naar boven liggende  schepen. In stilte brachten we dan een saluut aan de kameraden  die met ons alle ontbereingen hadden getrotseerd , maar tenslotte  in het uur van de bevrijding, minder gelukkig waren bedeeld dan wij."